19 Ekim 2016 Çarşamba

Clash Of Clans

76 yorum :

Clash of Clans (Türkçe: Klanlar Çatışması), Helsinki, Finlandiya merkezli oyun şirketi Supercell tarafından türetilmiş olan çok oyunculu, gerçek zamanlı, freemium, çevrim içi strateji oyunu. Clash of Clans oyununda, oyuncular saldırganlara karşı kendi köylerini korumak için çeşitli savunma mekanizmaları inşa ederken, aynı zamanda saldırma amacıyla da asker üretirler. Oyuncular, en fazla 50’şer kişilik gruplardan oluşan klanlara katılabilir, topluluk olarak ve klanların kendi içlerinde çevrim içi sohbet ederek, klan üyeleri birbirlerinin kalelerine asker gönderebilirler .
İlerleme için gerekli materyallerden en önemlisi olan yeşil taş alımı kredi kartıyla veya oyuncunun kendini geliştirmesi ve istenilen dereceleri yapmasının yanı sıra, köyün bulunduğu alandaki çalı, ot ve ağaçlar toplandığı esnada da kazanılabilmektedir. Ödeme özelliği ile oyun iOS platformunda en çok kazananlar listesine girmiştir. 2013 yılının ilk yarısında, şirket satışlardan ortalama olarak günde 2.4 milyon dolar gelir elde etmiştir. Clash of Clans, iOS platformunda, 2012 yılı Aralık ayında en çok indirilen 5 uygulama arasında yerini almıştır. Oyunun bu başarıyı kazanmasındaki asıl neden ise, tekli ve çoklu oyunların birleştirilmiş olmasının yanı sıra eşli olarak oynanması olarak gösterilmektedir.
Android platformunda ise ilk defa, 30 Eylül 2013 tarihinde Kanada ve Finlandiya’da oynanmaya başlandı. Bir hafta süreyle Kanada ve Finlandiya’da beta sürümü yayınlandıktan sonra, 7 Ekim 2013 tarihinde Google Play Store’da yerini aldı ve uluslararası platformda yayılmaya başladı.

Hakkında

Clash of Clans, öncelikli olarak çok oyunculu bir strateji oyunudur. Oyuncular altın, iksir, yeşil taş, kara iksir gibi kaynaklar vasıtasıyla gelişip diğer oyuncuları yenmeye çalışır. Oyuncular, basit bir başlangıç anlatımıyla birlikte köylerini kurmaya başlarlar. Kurdukları binaların seviyesini yükselten oyuncular, bu sayede yeni öğelerin kilidini açar ve yeteneklerin gelişmesini sağlarlar. Saldırının yanı sıra akıllı bir savunma stratejisi geliştirilmesi gerektiren oyunda, diğer oyuncular köye saldırabilirler. Bu nedenle saldırı kadar savunma da oyunda önemli bir yer tutar. Saldırı için kışlada askerler yetiştirilir ve oyunun sonraki safhasında kurulabilen laboratuvar ile askerlerin seviyeleri geliştirilerek iyileştirilebilir. Ayrıca üretilen bu askerler ile Goblin olarak belirtilen cücelerin dünyalarına tekli oyuncu olarak saldırılar yapılabilir. İstenildiği takdirde, bu saldırılar oyuncuların seviyelerine göre sistemin eşleştirdiği oyunculara karşı çoklu ortamda da çevrimiçi olarak yapılabilir. Oyunun her safhasında internete bağlanılması gerekmektedir. Oyun internet olmadan oynanamamaktadır. Kullanıldığı takdirde daha hızlı gelişmeye olanak veren taşlar, kredi kartıyla Google Play Store’dan veya App Store’dan para karşılığında alınabilmektedir.
Ayrıca oyuncular iksir veya kara iksir ile asker eğitebilirler. Oyundaki duvar ve binalar ile askerlerin yanı sıra, diğer savaş aletlerinin tamamı geliştirilebilmektedir. Çok oyunculu modda ise oyuncular kupa kazanabilirler. Kazanılan kupalar aynı zamanda oyun içindeki sıralama için kullanılmasının yanı sıra, oyuncuların seviyelerinin ayrılmasında da kullanılır. Çoklu oyunculu modda kullanılabilen tüm askerler ve iksir, tek oyunculu mod olan goblin köylerine saldırılarda da kullanılabilir. Diğer oyuncuların köye saldırılarında, elde olan tüm altın ve iksir alınamaz. Ayrıca bu savaşlarda kazanan taraf kupa sayısı kazanır, kaybedenden ise kupa sayısı uygun oranda eksiltilir. Üretilen askerler, köyün savunmasında kullanılmaz. Ancak oyunda 50’şer oyuncunun oluşturduğu gruplar bulunmaktadır ve bu gruplara klan adı verilir. Oyunda herhangi bir klana üye olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Klana üye olunmadığı takdirde, bir dilde tüm oyunu oynayalar ile çevrim içi sohbet yapılabilir. Oyundaki kale geliştirilip, bir klana üye olunduğu takdirde ise, klandaki üyeler arasında asker paylaşımı yapılabilir. Ayrıca bu klana ait özel odada sohbet edilebilir. Klanlarda, bir “klan lideri”, klan liderinin atama inisiyatifinde olmak kaydıyla birden çok sayıda “yardımcı lider” ve onun altında “büyük” olarak rütbelendirilen klan büyükleri ve diğer oyuncular olan”üyeler” bulunur. Her bir rütbe bir alttaki rütbeyi tenzil edebilir, klandan atabilir veya terfi ettirebilir(istisna olarak klanda rütbesi büyük olan kişiler üyeleri büyük yapamazlar;ama klandan atabilirler).Ayrıca isteyen her oyuncu yeterli derecede altın ile kendi klanını kurarak, ortak sohbet alanından veya özel mesaj yoluyla klanına üye davet edebilir. Klanlara yeni katılan oyuncuların isimlerinin altında yeni yazısı belirir. Bu yazı bir süre sonra kaybolur. Klandaki üyeler tarafından gönderilen askerler kalede durur, savaşlarda ve köyün savunmasında kullanılabilir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi, üretilen askerler köy savunmasında kullanılamazlar.
Oyunda kupa biriktirme en büyük hedeftir.Oyuncuların kupası 400 olunca bronz, 800 olunca gümüş, 1400 olunca altın, 2000 olunca kristal, 2600 olunca usta, 3200 olunca şampiyon ve 4100 olunca titan ligine yerleşirler.Bu kupalar aynı lisanı konuşan ülke ve dünyadaki genel sıralama için puanlama olarak kullanılır. Klanlar arasında büyüyebilmek için klan üyelerinin puanlarının da büyük olması gerekmektedir. Çünkü, klanlar arası sıralama klan üyelerinin kupa sayıları esas alınmaktadır. Kupa sayısı yükselen oyuncu, artık saldırılardan kazandığı takdirde daha büyük kazançlar elde etmeye ve köyünü daha iyi geliştirmeye başlar. Ancak gelişme ile birlikte pek çok materyalin de kurulum ve geliştirme süresi ile bedeli de o oranda artmaktadır.

Savunma binaları

 • Duvar: Bir nevi surdur. Düşmanı oyalamaya yarar fakat duvar yıkıcılar tarafından kolaylıkla yıkılabilir. Domuz binicileri duvarların üstünden atlayabilir. En yüksek duvar 11 seviyedir.
 • Top: Oyunun ilk savunma birimidir. Karadan gelen saldırıları önleyebilir. En yüksek 13 seviyedir.
 • Okçu Kulesi: Toplara göre menzili uzundur ve hem havadan hem karadan gelen saldırıları önleyebilir. En yüksek 13 seviyedir.
 • Hava Savunması: Oyunun en önemli savunma birimlerinden biridir. Güçlü hava saldırılarına karşı kullanılmaktadır. Uçan birimlere ciddi zararlar verebilir. En yüksek 8 seviyedir.
 • Büyücü Kulesi: Hem karadan hem havadan gelen saldırıları önleyebilir. Alan tesirli vuruşu ile birçok askeri aynı anda yok edebilir. En yüksek 9 seviyedir.
 • Havan: Oyunun en güçlü savunma birimlerinden biridir. Ciddi hasar verir ve okçu, barbar, sihirbaz gibi canı düşük askerleri 1-2 vuruşta yok eder. En yüksek 8 seviyedir.
 • Bomba: Saldırgan askerlere hasar verir. Birden fazla bomba yan yana yerleştirildiğinde ciddi miktarda hasar verir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Yaylı Tuzak: Karada yürüyen düşmanları havaya fırlatarak savaş dışı bırakır. Ancak okçu kraliçe, barbar kral, P.E.K.K.A, golem ve hava birimleri üzerinde işe yaramaz. Yükseltilemez.
 • Hava Bombası: Uçan birimler için alan tesirli bir tuzaktır ama şifacıya etki etmez. En yüksek 4 seviyedir.
 • Hava Patlatıcı: Uçan birimleri, hava püskürterek uzaklaştırır. En yüksek 6 seviyedir.
 • Gizli Tesla: Düşman kendisine yaklaşana kadar gözükmez. Ortaya çıktığında elektrikle düşmanları yok eder ve hem karadan hem havadan gelen birimleri vurabilir. P.E.K.K.A’lara 2 kat daha fazla hasar verir. En yüksek 8 seviyedir.
 • Dev Bomba: Patladığında küçük bir alanda bulunan tüm birimleri etkiler. Yaban domuzu binicilerine 1.5 kat daha fazla hasar verir. En yüksek 4 seviyedir.
 • Güdümlü Hava Mayını: Verdiği hasar çok yüksektir. Ejderha gibi uçan birimlere ciddi zarar verir (dalkavuklar ve şifacılar üzerinde etkisi yoktur). Hava Bombası gibi alan hasarı vermez. En yüksek 3 seviyedir.
 • İskelet Tuzağı: Açıldığında içinden iskelet çıkartan bir tabuttur. Havayı veya karayı savunacak şekilde ayarlanabilir. En yüksek 3 seviyedir.
 • X-Yayı: Oldukça güçlü bir savunma birimidir. Uzun menzildeki kara birimlerine veya kısa mesafedeki kara ve hava birimlerine nişan alacak şekilde ayarlanabilir. İksirle çalışır, içindeki iksir bittiğinde çalışması için tekrar doldurulması gerekir. En yüksek 4 seviyedir.
 • Cehennem Kulesi: Oyunun son ve en güçlü savunma birimidir. Alev püskürtür ve aynı hedefe ne kadar çok odaklanırsa verdiği hasar katlanarak artar. Yerdeki ve havadaki tüm birimleri vurabilir. Ejderha, golem, P.E.K.K.A gibi canları yüksek birimleri çok kısa bir sürede öldürebilir. X-Yayı gibi yakıtla çalışır fakat X-Yayının aksine kara iksir yüklenerek çalışır. Aynı zamanda tek hedef ve çok hedefe ayrı ayrı hasar verme özelliğine sahiptir, bu modlara ayrı ayrı alınabilir ancak gücünün odaklandığı asker üzerinde sürekli artması sadece tek askere hasar verme modunda geçerlidir. En yüksek 3 seviyedir.
 • Taktik Avcı Uçağı Ağır Silahı: “Köy Binası 11” güncellemesiyle gelen bu bina iksirle çalışır. Menzili bütün köydür. Alan tesirli saldırı yapar. Menzili 7-50 karo arasıdır (ilk 7 karo için etkisizdir).
 • Kahramanlar: Barbar Kral en fazla canı olan karakterdir. En fazla 40 seviye olabilir. Özel hamlesi “Demir Yumruk”, 5. seviyede açılır canını yeniler ve daha fazla hasar verir. Okçu kraliçe çok fazla vurur canı azdır en fazla 40 seviye olur. Hamlesi “Kraliyet Pelerini”dir. 5. seviyede açılır. Hasar verir ve görünmez olup can yeniler (Barbar Kral’da barbar çağrılır, ve Okçu Kraliçe’de okçu çağrılır.) Büyük Koruyucu da hava veya karaya ayarlanabilir. Savaş halinde menzilindeki askerlerin isabet puanlarını yükseltir. Özel hamlesi, menzilindeki askerlerin hasar görmemesini sağlar.

Askerler

 • Barbar: Muhtemelen oyunun en agresif askeridir. Barınma alanı 1 birimdir. Saldırıda özel bir hedefi yoktur. 20 saniyede yetiştirilir. En yüksek 7 seviyedir. Ayrıca oyunun simgesinde kullanılmıştır.
 • Okçu: Duvarların bir sıra arkasındaki binaları, duvarları yıkmak zorunda kalmadan yok edebilir. Barınma alanı 1 birimdir. 25 saniyede yetiştirilir. En yüksek 7 seviyedir.
 • Goblin: Oyunun karadaki en hızlı askeridir (hızı 32 birim). Önceliği altın, iksir ve kara iksir kaynaklarıdır. Barınma alanı 1 birimdir. 30 saniye yetiştirilir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Dev: Pek hızlı olmasa da önce savunmalara saldırması, güçlü ve dayanıklı olması açısından kullanışlıdır. Barınma alanı 5 birimdir. 2 dakikada yetiştirilir. En yüksek 7 seviyedir.
 • Duvar Yıkıcı: Önceliği duvarlar olan bu asker, duvarlara 40 kat hasar verir. Savaşta yıkılacak duvar kalmaz ise diğer binalara saldırır. Barınma alanı 2 birimdir. 2 dakikada yetiştirilir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Balon: Top, havan gibi savunmalar ona ateş edemese de canı çok yüksek değildir ve okçu kulesi, sihirbaz kulesi, hava savunması, havaya ayarlanmış X-Yayı gibi savunmalarla yok edilebilir. Favori hedefi savunmalardır. Şifacı tarafından canı yenilenemez. Barınma alanı 5 birimdir. 8 dakikada yetiştirilir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Büyücü: Ateş topları fırlatır ve çok büyük hasarlar verebilir. Fakat canı çok yüksek değildir. Barınma alanı 4 birimdir. 8 dakikada yetiştirilir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Şifacı: Kara birimlerinin canını yenileme özelliğine sahiptir. Hava tuzakları şifacıya etki etmez. Barınma alanı 14 birimdir. 15 dakikada yetiştirilir. En yüksek 4 seviyedir.
 • Ejderha: En güçlü uçan askerdir. Canının fazla olması ve büyük zararlar verebilmesi açısından kullanışlıdır. Balon gibi ejdere de şifacı can veremez. Barınma alanı 20 birimdir. 30 dakikada yetiştirilir. En yüksek 5 seviyedir.
 • P.E.K.K.A: Canı en yüksek kışla askeridir. Hızlı olmasa da gücüyle bu kaybını telafi eder. Yaylı Tuzak ona etki etmez. Barınma alanı 25 birimdir. 45 dakikada yetiştirilir. Gizli Tesla kuleleri P.E.K.K.A’ya 2 kat hasar verir. En yüksek 5 seviyedir.

Kara Kışla

 • Dalkavuk: Uçan, küçük, mavi yaratıktır. Kara İksir topları fırlatır. Hızlıdır ve barınma alanı 2 birimdir. Güdümlü hava mayınları, dalkavuklara etki etmez. 45 saniyede yetiştirilir. En yüksek 6 seviyedir.
 • Yaban Domuzu Binicisi: Duvarların üzerinden (Atlama Büyüsü kullanmadan) atlayabilen tek askerdir. Barınma alanı 5 birimdir. Dev bomba yaban domuzu binicisine 1.5 kat fazla hasar verir. 2 dakikada yetiştirilir. En yüksek 5 seviyedir.
 • Valkyrie: Balta kullanarak savaşır. Barınma alanı 8 birimdir. 8 dakikada yetiştirilir. En yüksek 4 seviyedir.
 • Golem: Ölünce Golemit adlı 2 küçük deve bölünme özelliğine sahip bu yaratığın canı, P.E.K.K.A’nın canının yaklaşık 1.75 katıdır. Çok hızlı olmasa da gücü hızının yerine geçer. Barınma alanı rekorunu Lav Tazı ile paylaşır, barınma alanı 30 birimdir. 45 dakikada yetiştirilir. En yüksek 5 seviyedir.
 • Cadı: Yerden iskeletler çıkararak hem karşı tarafa zarar verir, hem kendini korur. Barınma alanı 12 birimdir. 20 dakikada yetiştirilir. En yüksek 2 seviyedir.
 • Lav Tazısı: Çok fazla hasar puanı olsa da direkt olarak hava savunması, hava menzilli savunma birimleri ve diğer savunma birliklerini hedef aldığı için kısa bir süre içinde ölür. Özellikleri goleme benzer. Barınma alanı 30 birimdir. Oyundaki askeri birlikler içerisinde en fazla cana sahip birliktir (1. seviyesinde canı 5700’dür). Öldüğünde Lav Köpecikleri adında yeni askerlere bölünür. Bu askerlerin sayısı Lav Tazının seviyesine bağlı olarak değişir. 45 dakikada yetiştirilir. En yüksek 3 seviyedir.
 • Atıcı: Görünüş olarak deve benzer. Elindeki kayayı binalara fırlatarak alan hasarı verir. Kaya, ilk binaya çarptıktan sonra sekip arkadaki binaya da çarpar. Barınma alanı 8 birimdir. En yüksek 3 seviyedir.

                                     Büyüler

yü Fabrikası

 • Yıldırım Büyüsü: Atıldığı alan üzerindeki binalara ve savunma askerlerine ciddi hasarlar veren bir büyüdür. Barınma alanı 2 birimdir. 20 dakikada hazırlanır.
 • Şifa Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir şifa çemberi oluşturarak çember içerisinde bulunan tüm askerlerin canını hızlı bir şekilde yeniler. Barınma alanı 2 birimdir. 20 dakikada hazırlanır.
 • Öfke Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir öfke halkası oluşturarak halka içerisindeki tüm askerlerin saldırı gücünü ve hareket hızını yükselten bir büyüdür. Barınma alanı 2 birimdir. 30 dakikada hazırlanır.
 • Atlama Büyüsü: Bu büyüyü duvarların yakınına atarak birliklerinizi sanki orada duvar yokmuş gibi hareket ettirebilirsiniz. Barınma alanı 2 birimdir. 30 dakikada hazırlanır.
 • Dondurma Büyüsü: Bu büyüyü kullanarak düşmanın askerlerini ve savunmalarını dondurabilirsiniz. Barınma alanı 2 birimdir. 30 dakikada yetiştirilir.

Kara Büyü Fabrikası

 • Zehir Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir çember oluşturur ve o çember içindeki düşman askerlere zarar verir. Binalara etki etmez. Barınma alanı 1 birimdir. 15 dakikada hazırlanır.
 • Deprem Büyüsü: Binalara hasar veren bir büyüdür. Yıldırım büyüsünden farklı olarak binalara yüzde ile hasar verir. İkinci aynı bina üzerinde kullanılırsa daha az hasar verir. Barınma alanı 1 birimdir. 15 dakikada hazırlanır.
 • Acele Büyüsü: Atıldığı alan üzerinde bir çember oluşturur ve o çember içindeki askerleri hızlandırır. Barınma alanı bir birimdir. 15 dakikada hazırlanır

76 yorum :

 1. ıyı guzel olmuş vıdeo super

  YanıtlaSil
 2. ıyı guzel olmuş ıyı guzel olmuş

  YanıtlaSil
 3. çok güzel olmuuş harika efsanevi bişey

  YanıtlaSil
 4. çok güzel olmuuş harika efsanevi bişey

  YanıtlaSil
 5. blog emek ışıdır başarılar

  YanıtlaSil
 6. Güzel video olmuş tebrik ederim

  YanıtlaSil
 7. Güzel video olmuş tebrik ederim

  YanıtlaSil
 8. ok güzel olmuuş harika efsanevi bişey

  YanıtlaSil
 9. Teşekkürler, iyi olmuş. eline sağlık.

  YanıtlaSil
 10. çok güzel olmuuş harika efsanevi bişey

  YanıtlaSil
 11. Güzel açıklama olmuş.

  Biz de bekleriz.

  http://indirimsizolmaz.com/

  YanıtlaSil
 12. çok güzel olmuuş harika efsanevi bişey

  YanıtlaSil
 13. dirilen klan büyükleri ve diğer oyuncular olan”üyeler” bulunur. Her bir rütbe bir alttaki rütbeyi tenzil edebilir, klandan atabilir veya terfi ettirebilir(istisna olarak klanda rütbesi büyük olan kişiler üyeleri büyük yapamazlar;ama klandan atabilirler).Ayrıca isteyen her oyuncu yeterli derecede altın ile kendi klanını kurarak, ortak sohbet alanından veya özel mesaj yoluyla klanına üye davet edebilir. Klanlara yeni katılan oyuncuların isimlerinin altında yeni yazısı belirir. Bu yazı bir süre s

  YanıtlaSil
 14. Oyun strateji tabanlı kart oyunudur. Oyuncular çeşitli sandıklar açar ve çıkan kart desteleriyle kendilerine takım oluşturup diğer oyuncularla çevrim içi olarak savaşırlar.
  Paylaş:

  YanıtlaSil
 15. eline saglık devamı gelsin güzell

  YanıtlaSil
 16. eline saglık devamı gelsin güzell

  YanıtlaSil
 17. blogun güzel omuş tebrik ederim ...

  YanıtlaSil
 18. cok güzel olmuscok güzel olmus

  YanıtlaSil
 19. çok güzel olmuş elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 20. blogun güzel olmuş tebrik ederim

  YanıtlaSil
 21. Clash Royale Clash Royale blogu

  YanıtlaSil
 22. güzel bilgili kısa öz olmus

  YanıtlaSil
 23. banlı kart oyunudur. Oyuncular çeşitli sandıklar açar ve çıkan kart desteleriyle kendilerine takım oluşturup diğer oyuncularla çevrim içi olarak savaşırlar.

  YanıtlaSil
 24. Başarılı bir çalışma ellerine sağlık

  YanıtlaSil
 25. dasdasdasd adssasda sadsda d sda s dadsa

  YanıtlaSil
 26. cok güzel olmuscok güzel olmus

  YanıtlaSil
 27. yardimci oldugun icin tewekurler

  YanıtlaSil
 28. çok güzel olmuş eline sağlık

  YanıtlaSil
 29. blog harika olmuş tebrik ederim

  YanıtlaSil
 30. ellerinize saglık guzel bi clash of clans reklamı

  YanıtlaSil
 31. ARKDAŞLAR SİZİNDE BİR KLANINIZ VARSA KLANINIZIN ADINI YAZIN ZİYARET EDELİM

  YanıtlaSil